یادداشتهای یک معلم

هر پیشرفت و موفقیتی از اندیشه سرچشمه می گیرد . (توماس ادیسون)

تعریف علم فیزیک

با سلام مجدد.

برای شروع به تعریف علم فیزیک می پردازیم.

ریشه کلمه فیزیک از یک کلمه یونان باستان به معنی طبیعت گرفته شده و در اصطلاح علمی امروزی به یکی از علوم پایه اطلاق می شود که به بررسی و تجزیه وتحلیل پدیده های طبیعی می پردازد.

از آنجا که پدیده های طبیعی دارای نظم دقیق و گاها پیچیده ای هستند ، برای تجزیه و تحلیل آنها نیاز به ابزار دقیق و محاسباتی مانند ریاضیات غیر قابل انکار است . به همین دلیل فیزیک و ریاضیات را نمی توان خیلی مجزا از هم دانست. به جرات می توان گفت تمامی روش های ریاضی کشف شده تاکنون در فیزیک و علوم مهندسی کاربرد دارند. از طرفی بزرگترین کار ریاضیات در چند صده اخیر کشف حساب دیفرانسیل و انتگرال بوده که عمدا توسط فیزیکدانانی چون نیوتن ابدا گردیده و بسط و گسترش این حساب مرهون کاربرد های آن در علم فیزیک می باشد.

شاید برخی فکر کنند که کار یک دانشجوی فیزیک تنها به خاطر سپردن فرمول ها و استفاده در وقت مناسب می باشد. در حالیکه با در دست داشتن و شناخت تمامی فرمول های فیزیک و روش های ریاضی باز هم ما از حل برخی مسایل ناتوان هستیم.

در حل یک مساله ابتدا باید درک تجربی از مساله داشت و سپس به تجزیه آن پرداخت و پس از آن در یک چارچوب مناسب باید مساله فیزیکی را به معادله ریاضی تبدیل نموده و نتایج حاصل از حل یک معادله ریاضی خود قابل بحث و بررسی است.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ آذر۱۳۸۸ساعت ۲۳:۳۴ بعد از ظهر  توسط علی  |